Dogoterapia

 

 

 

"Towarzyszą nam zawsze i wszędzie, pomagając w codziennym trudzie, dając nam czystą radość. Bez nich człowiek czułby się źle na tym świecie, bo ileż radości daje tak piękna i rozumna istota jak pies."


 ks. Jan Twardowski


                                  

 

                                                                                                   Moje wspaniałe psy terapeutyczne:

RAJKA z Rafałowej Ciszy – rasy pointer

Champion Pracy Polski

Certyfikat Użytkowości

Zwyciężczyni wielu ogólnokrajowych konkursów myśliwskich

Zwyciężczyni rankingu Field-Trailsów wyżłów brytyjskich w latach 2000 i 2001

zorganizowanego przez redakcję dwumiesięcznika "Psy – rasy myśliwskie"

 

Pierwszy pies terapeutyczny w Tarnowie – od 2004 r.

Historia pierwszego psa terapeutycznego w Tarnowie

 

                                                        

 AYA z Doliny Grajcarka – rasy płochacz niemiecki

Wystawowy Champion Polski

Certyfikat Użytkowości

Zwyciężczyni ogólnokrajowych i regionalnych konkursów myśliwskich

Certyfikowany Pies Terapeutyczny

W zajęciach dogoterapii brała udział od 2006 r. do 2016 r.

                                                                     Dogoterapia – wspiera wszechstronny rozwój dzieci.

 Dogoterapia - to zajęcia z udziałem psa terapeutycznego wspomagające leczenie i rehabilitację dzieci z niepełnosprawnością psychoruchową i zaburzeniami emocjonalnymi. Ma również bardzo korzystny wpływ na wszechstronny rozwój dzieci pełnosprawnych.

Pierwszym psem terapeutycznym w Tarnowie była RAJKA rasy pointer z którą rozpoczęłam  zajęcia dogoterapii w 2004r. w Pałacu Młodzieży w Tarnowie.Kolejnym jest AYA  rasy płochacz niemiecki. Od 2007r. do 2016 r, prowadziłam również zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia „Ich Lepsze Jutro” w Tarnowie.

 Kontakt z psem jest spontaniczny, ma charakter zabawy i przyjemności, dzięki temu wzmacnia motywację do działania i współpracy, całościowo stymuluje rozwój psychofizyczny dziecka.

Dzieci dążą do kontaktu z psem, wzbudza ich ciekawość, jest bohaterem każdego spotkania. Bardzo chętnie podejmują zabawę, aktywność z udziałem i w asyście psa.

W sferze rozwoju fizycznego zabawy i ćwiczenia ruchowe wspomagają motorykę dziecka. Może ono naśladować ruchy zwierzęcia, wskazywać części ciała psa i swoje. Uczy się rozpoznawać zachowania zwierząt, prawidłowego postępowania z nimi, opieki i pielęgnacji.

Pies wyzwala spontaniczną aktywność, zaciekawia, motywuje do samodzielnego myślenia i działania, ułatwia naukę. Podczas zajęć dziecko głaszcze i przytula psa, ma to funkcję rozluźniającą, zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa i bliskości. Dzieci obserwują zachowania i reakcje psa, ale też reakcję innych dzieci. Podejmują interakcję, dzięki temu rozwijają w sobie umiejętność współdziałania w grupie społecznej. Pies koncentruje uwagę wszystkich dzieci dzięki temu integruje grupę, rozwija odpowiedzialność za siebie i innych.

Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie aspekty zajęć z psem terapeutycznym wyzwalają radość, ożywienie, uśmiech, sprawiają dzieciom dużo satysfakcji, pozwalają odnieść sukces i motywują do dalszego działania oraz pokonywania własnych ograniczeń.

Pies bezwzględnie akceptuje wszystkie trudności dziecka, wszelkie niedoskonałości jego wyglądu i zachowania, stwarza poczucie akceptacji i spokoju.

Każde dziecko uczestniczące w zajęciach zyskuje coś dla siebie, zdobywając nowe doświadczenia i umiejętności, a pies - przyjaciel staje się pomostem w zrozumieniu i komunikowaniu się z otaczającym światem.

 

Grażyna Tarnowska

nauczyciel – instruktor, dogoterapeuta

                                   

Obserwatorkami zajęć dogoterapii w Pałacu Młodzieży były studentki wyższych uczelni, które napisały trzy prace dyplomowe / licencjacką i 2 magisterskie/ w których przedstawiły efekty zajęć, ukazując w nich, że terapia z psem jest skuteczną i niezastąpioną metodą wspomagającą i uzupełniającą kompleksowe leczenie i rehabilitację dzieci z różnymi schorzeniami oraz, że pozytywnie wpływa na ogólny rozwój dzieci pełnosprawnych.                                                                                     

 

 Zdjęcia z zajęć w Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia "Ich Lepsze Jutro" w Tarnowie:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia z zajęć w Pracowni Relaksacyjno-Terapeutycznej  Pałacu Młodzieży w Tarnowie: